"עדשה יהודית" - תחרות צילומים בבית התפוצות


להצטרפות לתכנית

העלאת תמונות

 

גלריית עבודות - 2017

פתיחת התערוכה 2017 - תמונות

בית הספר הבינלאומי ע"ש קורת ללימודי העם היהודי שם לעצמו למטרה לחנך לשייכות מושכלת ופעילה לעם היהודי. כחלק מאותו חזון אנו משתפים פעולה עם הצלם הבין-לאומי ציון עוזרי, אשר מצלם שנים רבות את העם היהודי והקשרים שבו. שיתוף הפעולה הוליד את התחרות "העדשה היהודית בבית התפוצות".

בית התפוצות – מוזיאון העם היהודי גאה לקיים לראשונה תחרות בין-לאומית. במסגרת התחרות יתבקשו החניכות והחניכים לצלם תמונה בהשראת הכותרת: "הקשר שלי לעם היהודי" ולכתוב טקסט קצר נלווה. העבודות המצטיינות ייבחרו על ידי ועדת שיפוט בישראל בהובלתו של ציון עוזרי.

האתר של עדשה יהודית: http://www.jewishlens.org/

מטרות:

  • חיזוק השייכות, המחויבות ומכאן גם הזהות של הנוער היהודי בארץ ובעולם לעם היהודי.
  • חשיפת המשתתפים למושג "עמיות יהודית" ככלי לחיבור וקשר בעם היהודי.
  • חיזוק הדיאלוג וההיכרות של בני נוער יהודים מהתפוצות וישראל על ידי התבוננות ויזואלית בתמונות שייצרו המשתתפות בתחרות מרחבי העולם – "כל ישראל ערבין זה בזה".

הנחיות למשתתפים בתחרות:

 לתחרות 4 חלקים – הרשמה, פעילות חינוכית, תערוכת צילומים מקומית, תחרות צילומים בין-לאומית

א. הרשמה

בתי ספר אשר מעוניינים לקחת חלק בתחרות, יירשמו אליה דרך אתר בית התפוצות. ההרשמה לתחרות כוללת פרטים כלליים על המוסד המשתתף, מספר החניכים/ות ופרטי איש/אשת הקשר אשר יפעילו את התכנית בבית הספר למדריכים. ההרשמה אינה כרוכה בתשלום.

לאחר מילוי הטופס האינטרנטי, צוות בית התפוצות ייצור קשר עם כל נציג בית ספר למדריכים. כחלק מהתהליך,  בית הספר למדריכים יקבל סיסמה לאזור מאובטח באתר בית התפוצות הכולל את מערכי השיעור, צילומים לדוגמה ועוד חומרים חינוכיים נוספים.

ב. פעילות חינוכית

כחלק מרצף חינוכי יעברו משתתפי התחרות 3 פעולות אשר נבנו במיוחד לכבוד התחרות. בפעולות הללו יכירו המשתתפים מונחים בסיסים מעולם הצילום, ילמדו להתבונן בתמונה ולהסיק משמעויות ובנוסף יחשפו המשתתפות לתמונות מהעולם היהודי, דוגמאות לקשרים בתוכו ויבחנו את יחסן לכל אלה. כל אחת מהפעילויות מסתיימת במשימת צילום לחניכים, כאשר עם התוצרים של משימה זאת מתחילים את המפגש הבא.

פעילויות אלו מבוססות על שיעורי קורס "העדשה היהודית" שפותח על ידי מר ציון עוזרי ומט"ח. הן נמצאות באתר והגישה אליהן מתאפשרת רק לאחר סיום תהליך הרישום לתחרות. הפעולות המוצעות כוללות את מערך הפעילות למדריכ/ה, העזרים השונים, תמונות, טקסטים, דפי לימוד ועוד. על מעביר הפעילות להדפיס אותן ולהעביר אותן.

חשוב – העברת הפעולות היא חלק מהותי ובלתי נפרד מהתחרות!

במה מצלמים? – כמובן שבמצלמה דיגיטלית, אך אין מניעה להשתמש בכל מכשיר סמארטפון.

ג. תערוכת צילומים מקומית

אירוע השיא ברמה המקומית הוא תערוכת הצילומים שיערוך כל בית ספר למדריכים עם תמונות החניכים שהשתתפו בתחרות.

משימת הסיכום לרצף החינוכי היא צילום תמונה בהשראת הכותרת: "הקשר שלי לעם היהודי". לכל תמונה  יתלווה גם "דף היוצר" – טקסט קצר עד 50 מילה הכולל פרטים על הצלמת/הצלם ומילות קישור והסבר. דוגמאות לתמונות ו"דפי יוצר" נמצאים באתר.

צילומי החניכים חייבים להיות לפחות בגודל ראוי ויודפסו בגודל מינימלי של 25 * 20 ס"מ, רצוי מודבק על גבי קאפות ומלווה במסגרת המדגישה את התמונה, ויוצגו לראווה בתערוכה ייחודית שתוקם בחלל ייעודי בבית הספר למדריכים דוגמת חדר, תערוכת לובי, גלריית "פופ אפ", גלריה פתוחה בחצר ועוד לפי המצב הנתון.

התערוכה תוקם על ידי החניכים שהשתתפו בפרויקט, והם יהוו את צוות הקמת התערוכה ויאיישו את התפקידים הקיימים בתערוכה "רגילה" במוזיאון – אוצרים, מעצבים, מפיקים, תפעול, יצירת חינוך בתערוכה, שיווק ופרסום.

הערה – פעילות נוספת (מעבר לשלוש הפעילויות הבסיסיות) נמצאת גם כן באתר תחת הכותרת: "איך בונים תערוכה".

השקת התערוכה לקהילה – הקהילה תהיה מוזמנת לאירוע פתיחת התערוכה המקומית, בה תוצגנה העבודות לקהל הרחב. היוצרים יסתובבו בין הקהל ויסבירו על התמונות השונות. בסיומו של אירוע ההשקה, יבחרו על ידי הקהילה (או ועדת שיפוט שתיבחר על ידי בית הספר למדריכים) –שלוש תמונות אשר ישלחו לבית התפוצות ושייצגו את בית הספר למדריכים בתחרות "העדשה היהודית בבית התפוצות".

התמונות שתיבחרנה (מינימום 2 מגה) תעלינה לחשבון אינסטגרם ייעודי לתחרות שיכלול גם את תמונה ו"דבר היוצר" (אין צורך לשלוח את התמונה שפותחה לבית התפוצות).

העלו את התמונות שלכם

 ד. תערוכת צילומים בין-לאומית

ועדת שיפוט בראשות ציון עוזרי תבחן את התמונות השונות אשר התקבלו מבתי הספר למדריכים ותבחר מתוכן את 12 התמונות הטובות ביותר אשר ייבחרו לשמש לתערוכה שתוצג בבית התפוצות. מתוך אותן תמונות ייבחרו גם מקומות ראשון, שני ושלישי.

קריטריונים לבחירת תמונות מצטיינות:

"עמיות יהודית" – הרעיון שבחרה התלמידה להמחיש בתמונה צריך להתייחס למרכיב אחד לפחות מעמודי התווך של תפיסת ה"עמיות היהודית": זיכרון משותף, ערכים יהודיים, זיקה רבת פנים לישראל, שפה עברית ולשונות יהודיות, עולם היצירה היהודי, אורח חיים יהודי.

אסתטיות – על התמונה, בדיוק כמו תצלום אומנותי/מוזיאוני, להיות אסתטית ומעוררת אצל הצופה עניין להתבונן וללמוד אותה ואודותיה. בתמונה תיבחן שימושו של התלמיד בשפה אמנותית ברמה ראויה.

יצירתיות – התמונה מציגה את המשימה בצורה מקורית ובעלת משמעות. האמצעים והמוטיבים שנבחרו הם מגוונים ויוצרים סקרנות והתבוננות מיוחדת על המשימה.

דף היוצר/ת – משלים את התמונה ומוסיף רובד נוסף להבנת המשימה ועולמו הפנימי של היוצר.

צרו קשר:


תמר שורק

מייל: tamars@bh.org.il

טלפון 1: 03-7457901

טלפון 2: 050-7432268

OZERI BASKETBALL

Zion Ozeri, "Hertzliya day school", Capetown, South Africa

OZERI RIGA BOOKS

Zion Ozeri, "Synagogue Attic", Riga, Latvia

OZERI TASHKENT

Zion Ozeri, "Family", Tashkent, Uzbekistan

lens all logos